Bugün, 30 Ocak 2015

  Buradasınız > LINENS Kurumsal  > Zorlu Holding Hakkında
Üretim, ihracat, istihdam rakamlarının büyüklüğü ve dünya pazarlarındaki rekabet gücüyle Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan Zorlu Holding’in başarı öyküsünün temelleri, 1950’li yılların başında Denizli Babadağ’da atılmıştır.

2000’li yıllarda, Türkiye’nin en büyük kuruluşları arasına adını yazdırmayı başaran Zorlu Holding’in faaliyetleri tekstilden gayrimenkule, elektronikten enerjiye kadar geniş bir alana yayılmaktadır. 2006 yılı itibariyle Zorlu Holding, şu dört ana alanda faaliyet göstermektedir:

-Ev tekstili,polyester iplik
-Elektronik ürünler, bilgi teknolojileri ve dayanıklı tüketim malları
-Gayrimenkul
-Enerji üretimi

1980li yıllara kadar ev tekstili alanındaki çalışmalarıyla büyümesini sürdüren ve Zorlu Holding Tekstil Grubu adı altında Türkiye’ nin ev tekstilinde lider markası olarak kabul edilen TAǒ ı yaratan Zorlu Holding, 1994 yılında Vestel Elektronik’i bünyesine katmıştır. Holding, 1996 yılında Zorlu Enerji ile enerji sektörüne adım atarak şirketlerinin sayısını artırmıştır. 2006 yılında da Gayrimenkul sektörüne giriş yapmıştır.

1998 yılında 600 milyon ABD doları olan Grup ihracatı, 1999 yılında 680 milyon ABD dolarına, 2000 yılında ise 852 milyon ABD dolarına ulaşmıştır. Zorlu Holding’in ihracat rakamı, ülkemizin ağır bir ekonomik kriz yaşadığı 2001 yılında dahi artarak, 879 milyon ABD dolarını aşmıştır. 2002 yılında ise 1.3 milyar ABD dolarına ulaşan ihracat 2008 yılında 3.153 milyar ABD Doları seviyesine gelmiştir.

Zorlu Holding bugün, 50’ye yakın şirketi ve yaklaşık 30.000 çalışanıyla, Türkiyenin geleceği ve Türk insanının yaşam kalitesi için çalışmaktadır.

Ev tekstili, Polyester iplik:

Zorlu Tekstil Grubu’nun ana faaliyet konusu iplik, perde ve ev tekstili ürünleri (çarşaf, nevresim takımları, yatak örtüsü, masa örtüsü, pike) üretimi ve pazarlamasıdır.

İplik türlerine göre üretim kapasitesi 580 ton/gün polimer, 400 ton/gün POY (Partially oriented yarn) ve 120 ton/gün FDY (Full drawn yarn) olan Zorlu Grubu’nun ilk şirketi Korteks İplik, polyster iplik üretiminde Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyüğü, entegre perde üretiminde de Avrupa birincisi konumunda bulunmaktadır. Tesislerde ayrıca, 350 ton/gün tekstüre iplik, 25 ton/gün bükümlü, fantezi ve elastomerli iplik ile 10 ton/gün hava tekstüre iplik üretimi de gerçekleştirilmektedir.

Zorluteks Tekstil bünyesindeki üretim tesislerinde ayrıca ev tekstili ve perde dokuma-örme, terbiye ve konfeksiyon fabrikaları bulunmaktadır. 108,000 m² kapalı alana sahip ev tekstili üretim tesislerinde dünyada ilk olarak kullanılan tezgah ve makinalarla yıllık 96 milyon metre nevresim, pike, yastık kılıfı, çarşaf, lastikli çarşaf, masa örtüsü, yatak örtüsü, pamuklu perdelik kumaş ve havlu gibi farklı ev tekstili ürünlerini üretilmektedir. Üretimin %40’ını başta Amerika, Avrupa, Japonya ve Rusya olmak üzere dünyanın farklı bölgelerine ihraç edilmekte; üretimin geri kalanı ise; Taç, Linens gibi Türkiye’nin dev markaları için gerçekleştirmektedir.

Zorluteks Tekstil; İstanbul’daki genel merkezinin de koordinasyonunda, ulusal pazarın yanı sıra, BDT ülkeleri ve diğer deniz aşırı ülkelerde tekstil ürünlerinin dağıtım ve pazarlamasını gerçekleştirmektedir.

Zorluteks Tekstil’in bir diğer misyonu ise, evtekstili sektöründe lider konumunda olan TAÇ markasının pazar konumunun daha da geliştirilmesi ve imalat faaliyetlerinin pazarda yaşanan gelişmeleri ve değişen tüketici tercihlerine cevap vermesini sağlamaktır. Nielsen tarafından 2009 yılında yapılan araştırma sonuçlarına göre; TAÇ markası toplam bilinirliği %100’ e ulaşmıştır. Zorlu Tekstil Grubu, Türkiye’nin tek uluslararası ev tekstili mağazalar zinciri Linens ile de sektöre yenilikçi ve öncü bir ev tekstili mağazacılık anlayışı kazandırmıştır.

Zorlu Tekstil Grubu ayrıca, İtalyan Benetton ile dünyaca ünlü bir diğer marka olan Pierre Cardin markalarının ev tekstili ürünlerinin üretim, dağıtım, pazarlama dünya lisans hakkına sahiptir. Zorlu Tekstil Grubu’ nun yarattığı, Valeron markası da, Avrupa’ da gördüğü yoğun ilgi sonrasında Türkiye’ de de tüketicisi ile buluşmaya devam etmektedir.

Zorlu Grubu’nun ev tekstili alanındaki faaliyetleri yıllar içinde hızlı bir büyüme göstermiş ve Türkiye’nin sınırlarını aşarak dört kıtaya yayılmıştır. Türkiye’dekiler de dahil olmak üzere Grubun 12 adet tekstil üretim şirketi bulunmaktadır.

Elektronik ürünler, Bilgi teknolojileri ve Dayanıklı tüketim malları:

Elektronik, beyaz eşya ve bilgi teknolojisi alanlarında faaliyet gösteren ve 12’si yurtdışında olmak üzere toplam 24 şirketten oluşan Vestel Şirketler Grubu, Zorlu Holding’in amiral gemisidir. Sektöründe Türkiye ve uluslararası pazarların güçlü oyuncularından biri olan Vestel, teknoloji ve tasarım geliştirme yetkinliğiyle dünyanın en büyük üreticileri arasında yer alıyor. Bugün Türkiye’nin en bilinen ve prestijli 10 markası arasında 6. sırada yer alan Vestel, tüketici beklentilerine yönelik ürünleri ve hizmet kalitesi ile sektöre yön veriyor.

Türkiye’nin en yaygın satış ve satış sonrası hizmet ağlarından birine sahip olan Vestel’in, 1.050 satış noktası ve 400 satış sonrası servis merkezi bulunuyor. Vestel, çoklu marka stratejisi ve konsept mağazacılık anlayışıyla, geniş ürün portföyünü ülkemizin dört bir yanındaki müşterilerine sunuyor.

Dünyanın en büyük OEM ve ODM üreticileri arasında yer alan Vestel, Avrupa’da CRT ve LCD televizyon ile dijital TV alıcıları üretiminde en büyük, beyaz eşyada ise en hızlı büyüyen üretici konumunda yer alıyor.

15.000’in üzerinde çalışanı olan Vestel’in üretim faaliyetleri Manisa ve Rusya Alexandrov’da gerçekleştiriliyor. Manisa’da bulunan Vestel City, Avrupa’nın tek alan üzerinde üretim yapan en büyük, dünyanın ikinci büyük endüstri kompleksi konumunda yer alıyor. 600.000 m2 kapalı alana kurulu Vestel City’nin yıllık üretim kapasitesi 30 milyon adedi aşıyor.

Halihazırda 127 ülkeye ihracat gerçekleştiren Vestel, dünyanın dört bir yanındaki tüketicileri üstün teknolojili ürünlerle buluşturuyor. AB ülkelerinde satışlarını OEM/ODM bazında sürdüren Vestel Türkiye’nin çevresindeki ülkelerde kendi markası ile varolma stratejisini sürdürüyor. Bu doğrultuda Türkiye ve aynı zaman diliminde yer alan Rusya, BDT Ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika gibi ülkelerde Vestel markalı ürünlerini tüketicilerle buluşturuyor.

2006 yılında İskandinav ve Kuzey Avrupa ülkelerinde yüksek bilinirliğe sahip Finlux ve Luxor markalarını satın alan Vestel, bu markalar altında üretim ve yurt dışı satışlarla pazar atağına geçti. 2008 yılında ise Avrupa ve Rusya’nın en prestijli beyaz eşya markalarından Vestfrost’u bünyesine kattı.

2007 yılında, dayanıklı tüketim malları alanında devlet destekli ilk markalaşma programı Turquality programına alınan ilk marka olan Vestel, sektöründe dünya markalarıyla yarışabilen, Türkiye’de sürekli ihracat şampiyonu olan yapısını Turquality’e girerek bir kez daha tescillemiş oldu.

Enerji:

Zorlu Enerji Grubu’nun ilk şirketi Zorlu Enerji, Zorlu Grubu’na bağlı tekstil fabrikalarının elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla 1993 yılında kurulmuş; Şirketin ilk iki santrali Lüleburgaz ve Bursa’da inşa edilmiştir. Zaman içinde gerek Grubun enerji ihtiyacının artması gerekse grup dışı sanayi tesislerinden gelen talep sonucunda yeni santrallere gereksinim duyulmuş, Yalova, Ankara ve Kayseri’de yeni doğal gaz santralleri inşa edilmiştir

Yatırımlar arttıkça, santrallerin inşaat ve mühendislik çalışmalarını yapmak, işletme ve bakım faaliyetlerini yürütmek amacıyla yeni şirketler kurulmuş, Zorlu Enerji Grubu büyümesini sürdürmüştür. Doğal gaz kullanımının Türkiye’de yaygınlaşması ve gaz dağıtımın özelleştirilmesi sürecine paralel olarak, konutlara ve sanayi bölgelerine gaz dağıtımı yapmaya yönelik yapılanmasını gerçekleştirmiştir. Enerji üretimi ve gaz dağıtımına yeni kaynaklar yaratabilmek amacıyla gaz ve petrol aramak üzere yeni şirketler kurmuş, enerji ve doğal gaz toptan satışı için lisanslar almıştır.

Zorlu Enerji Grubu, bu özel yatırımları ve yapılanmasıyla ülkemiz enerji sektöründeki diğer şirketlerden farklı olarak, elektrik üretimi ve satışı, doğal gaz üretimi, dağıtımı ve satışı ile proje sürecindeki enerji santrallerinin “anahtar teslimi” kurulumu, uzun vadeli bakımı ve işletimi hizmetlerine uzanan faaliyetleriyle, enerji sektöründe başka örneği olmayan ayrıcalıklı bir yapı sergiliyor. Türkiye’nin yanı sıra, Avrupa, Asya ve Ortadoğu’da enerji talebi hızla artan pazarlarda fırsatları değerlendirerek bölgesel bir güç konumuna gelmek için yatırımlar yapmıştır. Rusya, Pakistan ve İsrail’de yürütülen projeler, Grubun bu hedefine ulaşmak için attığı önemli adımlardır.

Yeryüzündeki kaynak rezervlerini daha ekonomik kullanabilmek amacıyla, gelişimini ürün ve servis çeşitlendirme ilkesini esas alarak şekillendiren Zorlu Enerji Grubu, hidroelektrik, rüzgar ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesine öncelik vermiş, bu çerçevede özelleştirme ihalesi ile portföyüne hidrolik ve jeotermal kaynaklarla çalışan yeni santraller eklemiştir.

Zorlu Enerji Grubu bugün, Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan 5 doğal gaz, 7 hidrolik, 1 jeotermal ve 1 motorin santraliyle 603 MW kurulu güce ve 192 ton/saat buhar kapasitesine sahiptir. Sahip olduğu ruhsat bölgelerinde yılda ortalama 320 milyon3 doğal gaz üretmekte,Trakya Bölgesi ve Gaziantep Bölgesinde doğal gaz dağıtım altyapı çalışmalarını hızla sürdürmekte, yurtiçi ve yurtdışındaki enerji santrallerinde bakım ve işletme hizmeti vermekte, yapımı devam eden projeleri en kısa sürede tamamlayabilmek için yatırımlarını sürdürmektedir.

Gayrimenkul:

Zorlu Gayrimenkul yurt içinde ve yurt dışında değerli araziler üzerinde dünya standartlarında özgün projelerle nitelikli konut, ofis, iş merkezi, alışveriş merkezi, hastane ve otel geliştirmek amacıyla 2006 yılında Zorlu Holding bünyesinde kurulmuştur. Zorlu Gayrimenkul’ün şu anda aktif olan 3 projesi bulunmaktadır. Bunlar Zorlu Center, Zorlu Konak Residence ve Zorlu Levent Projeleridir.

Zorlu Center Projesi

Zorlu Gayrimenkul, 7 Mart 2007 tarihinde kamuoyuna açık olarak ve çoğu yabancı sermayeli 10 grubun katılımı ile yapılan ve rekor düzeydeki 800 milyon dolarlık teklifle Karayolları arazisini satın almış ve 30 Mayıs 2007 tarihinde Özelleştirme İdaresi’ne peşin olarak ödemiştir. Zorlu Gayrimenkul tarafından kazanılan ihale sonrasında, 2007 Haziran ayında Türkiye’de uluslararası bir mimari yarışma açılmıştır. “Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması”na 117 firma başvurmuş ve bunların arasından 13 uluslararası mimarlık ofisi seçilerek yarışmaya katılmaya hak kazanmıştır. Yapılan değerlendirmede ise Tabanlıoğlu Mimarlık AŞ-Emre Arolat Mimarlık Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu yarışmayı kazanarak projeyi yapmaya hak kazanmıştır.

Türkiye’nin ilk ve tek, 5 fonksiyonlu ‘karma kullanım’ projesi olan Zorlu Center, kültür ve sanat merkezi, otel, iş merkezi, alışveriş merkezi ve rezidansların yer aldığı proje 619,595 m² lik inşaat alanında yer almaktadır. Zorlu Center’da 3.500 kişilik, yaklaşık 25 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu kültür ve sanat merkezinin yanısıra, İstanbul’a prestij ve turizm değeri katacak 5 yıldızlı uluslar arası bir otel ve Türkiye pazarına yeni girecek dünyaca ünlü markaların ve mevcut markaların da yer alacağı alışveriş merkezi bulunmaktadır. Rezidans daireleri ve yeşil kabukta yer alan, her evin kendine ait bahçesinin bulunduğu daireler, yatay düzende tek katta yer alan ofisler de yer almaktadır.

Zorlu Center, gerek konumuyla, gerek de 80 bin metrekarelik yeşil rekreasyonel alan ve bahçeleri ile uluslararası çekim merkezi olacak nitelikte bulunmaktadır.

Zorlu Center projesi, henüz başlamadan iki uluslararası ödüle layık görülmüştür. Proje, 2008 Cityscape Dubai Architectural Awards yarışmasında jüri özel ödüllerinden ‘Master Planning’ (En İyi Planlanmış Proje) ödülünü almaya hak kazanmıştır. Dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden biri olan International Property Awards (Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri) kapsamında, Europe and Africa Property Awards 2009 (Avrupa ve Afrika Gayrimenkul Ödülleri 2009) yarışmasında ise, ‘Commercial Architecture Award’ (Ticari Mimarlık Ödülü) dalında ödül almıştır.
LINENS Franchising Sistemi
Franchising Başvuru Formu
İnsan Kaynakları
Zorlu Holding Hakkında

      Ana sayfa   |  Site Haritası   |  Sık Sorulan Sorular   |  English
      LINENS   |  Koleksiyon   |  Mağazalar   |  Kampanyalar   |  Bize Ulaşın   |  LINENS Kurumsal Sitesi

 © 2005 LINENS - Tüm Hakları Saklıdır